Ada Rotomskytė

Spekuliatyvaus dizaino projektas „Neuru: dirbtinis identitetas“

Žmogaus tobulinimo tema, kaip ir šios idėjos įgyvendinimo būdai šiandieną kelia nemažai diskusijų ir nesutarimų. Yra daugybė precedento neturinčių dilemų susijusių su tokių sistemų vartojimo etika ar egzistencinio pobūdžio klausimais. Neurotechnologijoms sparčiai besivystant kyla vis didesnis spaudimas suformuluoti aiškų etinį reglamentą jų pritaikymui.

„Neuru: dirbtinis identitetas“ – tai spekuliatyvaus dizaino projektas, kuris virtualios platformos pagalba perkelia vartotoją į ateitį, kurioje Smegenų ir kompiuterio sąsaja (BCI) yra prieinama kiekvienam ir tapusi eiliniu žmogaus įrankiu. „Neuru“ žmogaus tobulinimo sistema suteikia žiūrovui galimybę reguliuoti savo smegenis pagal poreikius. Interaktyvios patirties metu stebėtojas gali „valdyti“ savo smegenų motorikos ir sensorikos centrus, kognityvinius sugebėjimus, nuotaikas ir net kaitalioti asmenybės bruožus. Projekto tikslas – sudominti ir paskatinti žmones papildomai pasidomėti šia sritimi ir įsitraukti į vykstančią diskusiją Žmogaus tobulinimo technologijų tema.

Fikcinę „Neuru“ sistemą sudaro neuroimplantas ir jam valdyti skirta virtuali platforma-tinklapis. Suabstraktintas impanto dizainas buvo sukurtas remiantis dabartinėmis Giliosios Smegenų Stimuliacijos technologijomis ir BCI sistemomis.

Internetinė svetainė susideda iš reprezentacinės ir vidinės-funkcinės dalių. Reprezentacinė dalis skirta supažindinti svečią su minėtomis technologijomis ir pačia sistema. Vidiniame puslapyje vartotojas gali „reguliuoti“ savo smegenų veiklą konfigūracijų pagalba. Sąlygų puslapyje vartotojas supažindinamas su produkto „naudojimo sąlygomis“, galimais šalutiniais poveikiais ir privatumo politika – čia aptariamos problemos, dažniausiai siejamos su BCI.

KITI NUGALĖTOJAI