Aurelija Slapšytė

Tipografinis projektas „Nykstančios kopos“

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovė prof. Aušra Lisauskienė

Lėtas nykimas tai natūralus procesas, kuris vyksta nuo pirmosios žemės dienos. Dėl nuolatinės žmogaus asimiliacijos aplinkoje nykimo procesą iki pat jo pasiekiamos kritinės ribos yra gana sunku pastebėti. Kol pasaulyje tirpsta ledynai, sunyksta miškai ar griūna amžius atlaikę miestai, Lietuvoje iš lėto byra Kuršių nerijos kopos. Kasmet čia dėl besikeičiančių oro sąlygų ir neatsakingo žmonių elgesio kopos vis labiau keičia savo reljefą. Amžius atlaikiusios tarsi nesibaigiančios smėlio kalvos po truputį byra. Tipografiniame projekte „Nykstančios kopos” stengiuosi įprasminti Kuršių nerijos unikalumą bei supažindinti žmogų su neatsakingo elgesio Neringoje pasekmėmis.
Nykstantiems procesams įamžinti sukūriau šriftą „Naglis”. Šis šriftas lyg iš rečiausių Kuršių nerijos augalų išaugintas, Baltijos jūros nušlifuotas gintaras. Atskirai sukurtos 122 nykstančios šrifto „Naglis” versijos kaip ir kopos deformuojasi pučiant vakarų vėjui. Sukurtame šrifto tinklalapyje kiekvienas bandymas atsisiųsti šį šriftą vis labiau jį naikins. Tik atsakingas žmogaus pasirinkimas siunčiantis gali paskatinti projekto ilgaamžiškumą taip, kaip ir sąmoningas lankytojų elgesys prisidėti prie unikalaus Kuršių nerijos kraštovaizdžio išsaugojimo. Projektui sukurtoje išnykusio turinio knygoje žiūrovas ras informaciją ne tik apie Kuršių nerijos istoriją, unikalumą, problemas bet ir kūrybinį nykstančių kopų projektą. Nors nykimo sustabdyti neįmanoma, tačiau bendromis jėgomis galime sulėtinti vykstančius procesus. Pirmasis bendras darbas – sąmoningas ateities pasirinkimas.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Papildomas prizas
  Komunikacijos dizainas

  Aurelija Slapšytė

  Tipografinis projektas „Nykstančios kopos“
  Darbo vadovė prof. Aušra Lisauskienė
  Vilniaus dailės akademija
 • 15min.lt Publikos prizas
  Dizaino tyrimai

  Vestina Petrauskaitė

  Sužaidybintas judėjimo negalios simuliacinis projektas „Kitonas“ skirtas visuomenės empatijai didinti
 • Produkto dizainas

  Kipras Unikauskas

  Konceptuali autonominė transporto priemonė ORNN
  Darbo vadovas prof. Saulius Jarašius
  Vilniaus dailės akademija

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.