Austėja Pajarskaitė

Socialiniai plakatai „Manipuliacija vartotoju“

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovas lekt. Andrejus Repovas

Nagrinėta tema  – manipuliacija reklamoje. Pasirinkta atšaka – akcijų/išpardavimų manipuliacija. Šiuolaikiniame vartotojų pasaulyje – daugybė išpardavimu susiviliojančių žmonių. Prekių gausa ir ryškių spalvų deriniai rėžia akis, nebežinome kaip išsirinkti. Nusiperkame tai, ko mums nereikia. Prekybininkai ir reklamos agentūros stengiasi kuo labiau manipuliuoti daiktų išvaizda ir tinkamais šūkiais.

Savo plakatų serija norėjau suteikti vartotojui galimybę susivokti pačiam, kaip juo yra manipuliuojama. Stengiausi atkreipti dėmesį šiek tiek šmaikščiai, neįžeidžiant vartotojo, nepabrėžiant, kodėl jis negali naudotis išpardavimais.

Atskleisti savo temą naudojau konstrukciją susidedančią iš teksto ir vaizdo. Šriftas – groteskas. „Condensed” stiliaus. Konstrukcinis blokas su „akcija“ suteikia aliuziją į prekių užrašų talpinimą mažame plote.

Vaizdams pasirinkta technika fotografavimas, skenavimas, kompiuterinis apdirbimas. Konstrukcija lipdoma tarsi iš reklaminių žurnalų iškirptas/ išplėštas prekes. Pagrindinė mintis, jog vartotojas pajaustų, kaip nebyliai žurnaluose ieško akcijinių prekių. Yra akcijos lipdukai priklijuoti prie prekių.

Pabrėžiamas pagrindinis šūkis „Pirk prekę, ne akciją“.

Paskutinis plakatas tarsi visų plakatų užbaigiamasis. Nieko nereikėjo, bet matome, kur yra daiktų vieta. Spalvos plakatų pasirinktos ryškios ir kontrastingos: aliuzija į prekybos centrų spalvas ar pakuotes. Atvirutės – plakatų pakartojimas. Šonai „apklijuoti“ pagrindiniu šūkiu. Aliuzija į išpardavimo juostas.

Taigi, savo socialiniais plakatais norėčiau visiems pasakyti: „pirk prekę, ne akciją“.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Pagrindinis prizas
  Produkto dizainas

  Dominyka Barkauskaitė

  Vizualiniai garso pojūčių koncertai
  Darbo vadovas prof. dr. Vytautas Kibildis
  Vilniaus dailės akademija
 • Komunikacijos dizainas

  Austėja Pajarskaitė

  Socialiniai plakatai „Manipuliacija vartotoju“
  Darbo vadovas lekt. Andrejus Repovas
  Vilniaus dailės akademija
 • Papildomas prizas
  Mados dizainas

  Ieva Užkurataitė

  Kolekcija „Šiandien lis“
  Darbo vadovė: prof. dr. Jolanta Vazalinskienė
  Vilniaus dailės akademija

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.