Emilis Jonaitis

The invisible side of plastic

Darbo vadovas prof. Audrius Klimas

Plastikas, pradėtas gaminti vos prieš keletą dešimtmečių, tapo neatsiejama mūsų kasdienos dalimi. Perteklinis šios pigiai ir greitai pagaminamos, bet šimtus metų nesuyrančios medžiagos naudojimas ir šalinimas vis labiau neigiamai atsiliepia visai planetos gyvybei. Smulkios plastiko dalelės aptinkamos vandenynų gelmėse, gyvūnuose ir net mūsų pačių organizmuose. Plastikui tampant ekosistemų dalimi, riba tarp gyvybės ir sintetikos pradeda blankti.

2016 metais Japonijos mokslininkai atrado naują bakterijų rūšį, per vos kelis dešimtmečius prisitaikiusią skaidyti PET plastiką. Tai yra vienas iš itin greitos evoliucijos pavyzdžių, parodančių, kad organizmai visada bando prisitaikyti nepalankiomis sąlygomis. Kol kas skaidymas nėra pakankamai efektyvus, kad iš esmės pakeistų esamą situaciją, tad šių bakterijų negalime laikyti išsigelbėjimu. Nepaisant to, bakterijų išskiriami plastiką skaidantys fermentai yra tiriami laboratorijose, siekiant patobulinti jų savybes ir potencialiai pritaikyti sprendžiant plastiko taršos problemą.

Filmas supažindina su mikroplastiko problema bei kviečia mąstyti apie galimus ateities scenarijus plastiko kupiname pasaulyje. Nagrinėjama mikroplastikopriešybė ir vienybė su gyvybe, ekosistemų kismas bei evoliuciniai veiksniai. Visas filmas sukurtas naudojant vien kompiuterinę 3D grafiką, bet remiantis realiais vaizdais. Pasirinkta technika leidžia detaliai atskleisti žmogui nematomas detales ir procesus.

Filmas sukurtas bendradarbiaujant su tarptautiniu projektu Plastic Justice.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Dizaino tyrimai

  Elena Lašaitė

  Veido ir kultūrinės aplinkos sąveika -dizainerio perspektyva
  Darbo vadovas doc. Mantas Lesauskas
 • Papildomas prizas
  Mados dizainas

  Gretė Labanauskaitė

  Interaktyvi mados kolekcija T U
  Darbo vadovė Jurgita Januškevičiūtė
 • Pagrindinis prizas
  Dizaino tyrimai

  Viktorija Stundytė

  Tiriamasis darbas: „Šiuolaikinių valgymo įpročių stebėsena iš dizaino perspektyvos ir patirčių gerinimas”. Kūrybinis darbas: „Valgymo potyriai: stalo atributų dizainas”
  Darbo vadovai: doc. meno licenciatas Mantas Lesauskas, doc. Julija Mazūrienė