Emilis Jonaitis

The invisible side of plastic

Darbo vadovas prof. Audrius Klimas

Plastikas, pradėtas gaminti vos prieš keletą dešimtmečių, tapo neatsiejama mūsų kasdienos dalimi. Perteklinis šios pigiai ir greitai pagaminamos, bet šimtus metų nesuyrančios medžiagos naudojimas ir šalinimas vis labiau neigiamai atsiliepia visai planetos gyvybei. Smulkios plastiko dalelės aptinkamos vandenynų gelmėse, gyvūnuose ir net mūsų pačių organizmuose. Plastikui tampant ekosistemų dalimi, riba tarp gyvybės ir sintetikos pradeda blankti.

2016 metais Japonijos mokslininkai atrado naują bakterijų rūšį, per vos kelis dešimtmečius prisitaikiusią skaidyti PET plastiką. Tai yra vienas iš itin greitos evoliucijos pavyzdžių, parodančių, kad organizmai visada bando prisitaikyti nepalankiomis sąlygomis. Kol kas skaidymas nėra pakankamai efektyvus, kad iš esmės pakeistų esamą situaciją, tad šių bakterijų negalime laikyti išsigelbėjimu. Nepaisant to, bakterijų išskiriami plastiką skaidantys fermentai yra tiriami laboratorijose, siekiant patobulinti jų savybes ir potencialiai pritaikyti sprendžiant plastiko taršos problemą.

Filmas supažindina su mikroplastiko problema bei kviečia mąstyti apie galimus ateities scenarijus plastiko kupiname pasaulyje. Nagrinėjama mikroplastikopriešybė ir vienybė su gyvybe, ekosistemų kismas bei evoliuciniai veiksniai. Visas filmas sukurtas naudojant vien kompiuterinę 3D grafiką, bet remiantis realiais vaizdais. Pasirinkta technika leidžia detaliai atskleisti žmogui nematomas detales ir procesus.

Filmas sukurtas bendradarbiaujant su tarptautiniu projektu Plastic Justice.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Papildomas prizas
  Komunikacijos dizainas

  Emilija Dryžaitė

  Performatyvus identitetas „Focus“. ERASMUS+ Jaunimo mainų programa
  Darbo vadovė prof. Aušra Lisauskienė
 • 15min.lt Publikos prizas
  Produkto dizainas

  Paulius Buragas

  Teleturistinė sistema
  Darbo vadovas prof. Juozas Brundza.
 • Pagrindinis prizas
  Mados dizainas

  Adelė Burokaitė

  „Kur aš?”
  Darbo vadovė doc. dr. Renata Maldutienė