GRAŽINA BOČKUTĖ

Sensus

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovas lekt. Deividas Juozulynas

Sensus – (pajausti, suprasti) tai modifikuojamas funkcinis aksesuaras neregiams ir silpnaregiams, skirtas nešioti kartu su baltąja lazdele kaip priedą padedantį išvengti įvairių kliūčių (ypač aukščiau juosmens lygio).

Prietaisas yra aktualus, nes net 3,3% pasaulio populiacijos yra neregiai ir silpnaregiai, Lietuvoje – 15 tūkst., silpnaregių, 4 tūkst. neregių. Atliktas analogų bei vartotojų tyrimas atskleidė, kad rinkoje esantys produktai įvertinami kaip nepatogūs, neskirti matyti kliūtis aukščiau juosmens lygio. Neregiams skirti akiniai neišvaizdūs, vibracija skleidžiama jautriausioje galvos zonoje. Įvairūs prietaisai laikomi delne užima delną, o neregių rankos yra jų akys, todėl labai svarbu juos palikti laisvus.

Prietaisas mato kliūtis infraraudonųjų spindulių sensoriumi ir apie artėjančią kliūtį praneša intensyvėjančia vibracija, galima reguliuoti atstumą. Įvairios įdedamos į jį jungtelės leidžia prietaisui prisitvirtini prie įvairių vietų: ant rankos, ant piršto, ant baltosios lazdeles, ant įvairių rūbų vietų. Siekta sukurti tokį produktą, kurį neregys nori turėti pagal funkciją, o matantysis – matyti, skirti dėmesio prietaiso išvaizdai taip padedant formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į neregius, integruoti, padėti jiems kasdieniuose veiksmuose.
Kuriant šį produktą buvo konsultuojamasi su neregiais ir silpnaregiais, įstaigomis, bendradarbiauta su kitų sričių specialistais. Šiam prietaisui taip pat sukurtas kompaktiškas dėklas, kuriame ne tik lengvai sudedamos jungtys, laikomas prietaisas, tačiau dėkle esantis kroviklis krauna prietaisą. Veikiantį prietaiso prototipą jau išbandė dešimtis neregių ir silpnaregių ir laukia šio produkto rinkoje.

KITI NUGALĖTOJAI

 • 15min.lt Publikos prizas
  Mados dizainas

  AURELIJA VAINIŪTĖ

  Sąmonė
  Darbo vadovas prof. Valmantas Gutauskas
  Vilniaus dailės akademija
 • Produkto dizainas

  LUKAS KUČINSKAS

  Psora
  Darbo vadovas lekt. Deividas Juozulynas
  Vilniaus dailės akademija
 • Papildomas prizas
  Mados dizainas

  DEIVIDAS KATKUS

  Insomnia
  Darbo vadovė docentė Loreta Gerulaitienė
  Vilniaus kolegija

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.