Liucija Domkutė

Scala

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovė prof. dr. Jolanta Vazalinskienė

Iš pitonų odos pagaminta produkcija ne vienerius metus iš eilės tampa mados tendencijų geidžiamiausia preke. Mados industrijos sukurtas pitono odos įvaizdis – seksualumo, glamūro, prabangos – skatina vartotojus pirkti, geisti šių gaminių, dažnai nežinant jų tikrosios vertės (nekalta gyvybė, žala gamtai, juodoji rinka). Pitonai – naujausia šiandieninės mados industrijos auka.

Pirminiu stimulu sukurti kolekciją tapo organizacijos PETAfilmai apie žiaurų neetišką elgesį su ropliais dėl odos pramonės.

Eksperimentinės kolekcijos „Scala“ esminė idėja – sukurti įtaigų audinį – pakaitalą pitonų odai; pasitelkus modelius bei fotosesiją atkreipti visuomenės dėmesį į neetišką elgesį su pitonais, raginti žmones susimąstyti ir imtis priemonių. Skirtumas tarp tikros odos ir audinio pakaitalo – gyvybė.Eksperimentinių ieškojimų metu panaudojus pamušalinį trikotažinį audinį ir lazerines technologijas, pavyko sukurti unikalų audinį, kuris nuo jį dėvinčio žmogaus judesių įsitempia, atsileidžia, sukurdamas neįprastą žvynelių judėjimo vaizdinį. Šis audinys atlieka ne tik meninę, laikiną funkciją, bet taip pat gali būti laisvai dėvimas, naudojamas pramonėje.

Fotosesijos lokacija atskleidžia kolekcijos inspiracijos šaltinio – neetiško elgesio su gyvatėmis – atmosferą: fermas, kuriose jos auginamos ir žudomos. Baugi, šalta atmosfera kontrastuoja su kolekcijos šviesiais, lengvais modeliais. Taigi sukurtas kolekcijos audinys ir dizainas yra ne tik potenciali alternatyva pitonų odai mados industrijos pramonėje, bet ir socialinė kova prieš gyvūnų naikinimą.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Pagrindinis prizas
  Komunikacijos dizainas

  Gintarė Čekanauskaitė

  Knygų serija: Ta ribų Lietuva – valstybės samprata
  Darbo vadovas lekt. Marius Žalneravičius
  Vilniaus dailės akademija
 • Komunikacijos dizainas

  Dalia Kemeklytė

  Praturtintos realybės aplikacija Praeities respublika
  Darbo vadovė lekt. Marius Žalneravičius
  Vilniaus dailės akademija
 • Komunikacijos dizainas

  Domas Kaunas

  Infrostruktūrinis projektas Žmonės ir laikas
  Darbo vadovas prof. Audrius Klimas
  Vilniaus dailės akademija

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.