Paskelbti konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ nugalėtojai

Rugsėjo 5-osios vakarą LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje vyko konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ apdovanojimų ceremonija ir nugalėtojų darbų parodos atidarymas.

Šiemet konkursas organizuojamas jau keturioliktą kartą ir vertinimui sulaukė 80 paraiškų iš septynių Lietuvos ir užsienio aukštųjų mokyklų. Dalyvių paraiškos pasiskirstė penkiose kategorijose: produkto, komunikacijos, mados, interjero dizainas ir dizaino tyrimai.

Tarptautinė dizaino ekspertų komisija nominavo penkiolika perspektyviausių konkurso darbų, kurie iki rugsėjo 29 dienos bus eksponuojami LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius). Spalio 9–30 dienomis paroda bus atvira lankytojams Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3-2, Telšiai).

Iškilmingos apdovanojimų ceremonijos metu komisija paskelbė kiekvienos kategorijos pagrindinio prizo laureatus. Taip pat, pirmą kartą konkurso istorijoje buvo skirta ir premija dėstytojui. Visi nugalėtojai buvo apdovanoti 1000 Eur premijomis ir diplomais. Dar vienas specialus prizas bus skiriamas publikos favoritui, kurį išrinkti galės parodos lankytojai portale lrt.lt.

„Įvertintuose projektuose nagrinėjamos kultūrinės refleksijos, medžiagų tyrinėjimo ir dizaino socialinio poveikio temos. Darbuose gilinamasi į tapatybę, atmintį ir aplinką, dėmesį sutelkiant į tai, kaip objektai ir erdvės gali paveikti ir atspindėti žmogaus patirtį bei visuomenės vertybes. Projektai iliustruoja stiprėjančią dizaino tendenciją, kai sprendžiant šiuolaikinius iššūkius sujungiamas tvarumas, kultūrinis pasakojimas ir į vartotoją orientuotos inovacijos“, – sako konkurso kuratorė, Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro projektų vadovė Daina Eičaitė.

Konkurso nugalėtojai

Mados dizainas

Ugnė Pienė Noreikytė
Kolekcija „350p“

Vilniaus kolegija
Darbo vadovė lekt. Morta Nakaitė

Kolekcija „350p“ atkreipia dėmesį į pasaulinio atšilimo poveikį poliariniams regionams, derinant istorines poliarines ekspedicijas, poliarinius kraštovaizdžius ir japonų filosofijas – bušido, dzenbudizmą ir „wabi-sabi“ – su ryškia animės estetika. Kiekvienas drabužis pasakoja savo istoriją kontrastingais siluetais, medžiagomis, spalvomis ir tekstūromis, atspindinčiomis atšiaurius klimato kaitos padarinius ir poliarinių regionų grožį bei trapumą. Kolekcija siekiama sudominti ir informuoti žiūrovą, ja pabrėžiama asmeninių pastangų ir vidinės stiprybės svarba kovojant su klimato kaita.

Komunikacijos dizainas

Edvilė Koorits
Įslaptintų kelionių Lietuvoje mobiliosios programėlės dizainas

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija
Darbo vadovas lekt. Darius Kisielius

Sukurtas produktas – tai mobilioji programėlė, skatinanti žmones pažinti Lietuvą ir pajausti ją iš skirtingų perspektyvų. Programėlė paremta dienoraščio principu. Ji apima tik kūrėjo rekomenduojamus objektus, paslaptingus maršrutus, mažiau lankomas vietas ir naudingus kelionių patarimus. Unikalus jos bruožas yra įslaptinti maršrutai, kai naudotojai žino tik pagrindinę kelionės informaciją, o tolesnes užuominas gauna keliaudami. Programėlė padeda keliautojams po Lietuvą lengviau atrasti naujas, neįprastas lokacijas ir suteikia galimybę pasinerti į nuotykių kupiną kelionę.

Išbandyti programėlę galite čia

Edvilė_Koorits

Produkto dizainas

Milda Palivonaitė
Šviestuvų kolekcija „Lit Things“

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovė lekt. Marija Puipaitė

„Saulės spinduliams atsitiktinai užkabinus mano rankoje laikomą plono medienos sluoksnio lakštelį, šviesa ėmė žaisti medžio rievėse. Ši vienintelė akimirka įkvėpė kurti šviesos objektus iš medžių lukšto“, – pasakoja dizainerė. „Lit Things“ yra atmosferiniai šviestuvai, sukurti jautriai elgiantis su medžiaga, su ja eksperimentuojant, ją stebint. Daug rankų darbo, daug mažų ir didelių procesų padėjo sukurti minimalistinės estetikos objektus, leidžiančius parsinešti namo paskutinį saulės spindulį.

Dizaino tyrimai

Augustina Lavickaitė
Informacijos nešikai

Eindhoveno dizaino akademija
Darbo vadovas Marco Ferarri

„Informacijos nešikai“ gilinasi į uždraustos informacijos publikavimo ir platinimo medijų ekosistemą, kuri XIX ir XX a. veikė kaip pasipriešinimo Rusijos priespaudai ir sovietinei okupacijai įrankis. Dizaino projektas nagrinėja sudėtingą šiai veiklai funkcionuoti reikalingų elementų sistemą, sudarytą iš žmonių tinklo, vietos infrastruktūros ir palankaus aplinkos reljefo. Vaizdo instaliacija nukelia žiūrovus į Lietuvos pasienyje su Baltarusija, Lenkija ir Kaliningradu esantį mišką, dabar turintį politinę reikšmę ir svarbų istorinį kontekstą. Pasitelkus įvairius liudijimo būdus – gyvą kraštovaizdį, archyvuotą istoriją ir šiuolaikinį žiūrovą – instaliacija pristato (landšaftą) reljefą kaip aktyvų pasipriešinimo kovos dalyvį, sudariusį galimybę gabenti informaciją.

Interjero dizainas

Unė Jonynaitė
2C Efemeriškas naktinis klubas

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovė doc. Laura Malcaitė

Kai dieną šurmuliuojantis miesto peizažas išnyksta, naktis tampa kupina laikinumo, nuotykių ir įspūdžių. Tokius jausmus sukelia miesto naktinis gyvenimas, kurio epicentre atsiduria žmogus, muzika ir šokis. Tai patirtis, leidžianti išsilaisvinti iš kasdienybės, nuobodulio ir mus kamuojančių problemų. Naktinis klubas 2C, kurio dizaino prieiga tampa pripučiama architektūra, yra laikina šventovė, transformuojanti ir kurianti miesto peizažą ir garsinį kraštovaizdį, stimuliuojanti lankytojo protą ir kūną. Pasirinkta pripučiamos erdvės technologija leidžia klubui būti nepriklausomam ir sukuria aplinką, suteikiančią unikalią ir nepamirštamą dalyvio patirtį.

Premija dėstytojui

Augant konkursui, organizatoriai mato prasmę įvertinti ir dizaino sričių dėstytojus, kurių atsidavimas dizaino edukacijai prisideda prie jaunųjų talentų ugdymo bei Lietuvos dizaino industrijos vystymo. Šiais metais premija buvo skirta Vilniaus dailės akademijos Senato pirmininko ir Dizaino katedros vedėjo doc. Šarūno Šlektavičiaus atminimui pagerbti.

Šarūnas Šlektavičius du dešimtmečius aktyviai dalyvavo įvairiuose dizaino kompetencijų ugdymo bei sklaidos projektuose, buvo vienas iš 2016 m. įkurto „Dizaino fondo“ steigėjų ir aktyvių bendraautorių. Su bendraminčių komanda sukūrė ekologišką upės keltą per Nerį „Uperis“, studentus ir absolventus taip pat skatino kurti ambicingus ir inovatyvius produktus.

Konkurso organizatorius: Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras

Konkursą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba

Informacinis rėmėjas: lrt.lt

Rėmėjai: „Nordcurrent“, „Jung“, „Būkčia“, „Woodline“

Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras, Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba, Intelektinė.lt, „JCDecaux Lietuva“

Parodos architektūra: Vytautas Gečas

Parodos grafinis dizainas: Gintarė Baryzaitė

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.