Viktorija Rozenbergaitė ir Paulius Stalionis

Opozicija masinės mados agresijai kolekcijoje ANTI. MAS

Vilniaus dizaino kolegija
Darbo vadovė doc. Alevtina Ščepanova

Globali mados industrija šiandien yra įsigalėjusi ekonominėje, kultūrinėje ir socialinėje terpėse. Pastarosios formuoja asmens pasaulėjautą, elgseną bei vertybių suvokimą. Galima teigti, kad išvardytos sferos kontroliuoja individo gyvenimą. Problema – su mados pramone siejama masinė industrija, pasitelkusi išvardytas sferas, sykiu ir žiniasklaidą, šiandien sukūrė masinę vartotojiškos kultūros imperiją. Tai paskatino atsirasti unifikaciją, o saviraiškos poreikis sumažėjo. Išanalizuoto tyrimo išvados tapo įkvėpimo šaltiniu. Pastarasis transformavosi į naują, tik kolekcijai „ANTI. MAS“ būdingą tendenciją, kuri yra kolekcijos autorių tiriamojo ir kūrybinio proceso rezultatas. Ši tendencija traktuojama kaip priešinimasis masinei madai: oponavimas prieš suformuotas tendencijas, unifikuotumą skatinančius prekės ženklus ir medijų skleidžiamą neigiamą poveikį.

Išvardyti tendencijos ypatumai sufleruoja, jog kolekcijoje „ANTI. MAS“ dominuoja lenktų, banguotų tipų kirpimai, siluetai. Visi elementai savo esme panašūs, tačiau išraiška skirtinga, siekiant net toje pačioje kolekcijoje išvengti labai panašių gaminių. Visi drabužiai gana skirtingi, jų vienybę jungia spalvos. Vyrauja dėminis kontrasto principas, kuris padeda išryškinti tam tikras detales, kirpimus ar medžiagų savybes. Dominuoja medžiagų chaosas. Nemažai medžiagų yra sukurtos kolekcijos autorių, siekiant išsaugoti unikalumo prasmę.

Pasirinkta spalvinė gama yra ryški ir kontrastinga. Esminės spalvos – citrininė geltona ir raudona. Geltona sukelia įtampą, erzina, raudona – revoliucijos spalva, „rėksminga“, „aliarmuojanti“, grasinanti. Spalvinės gamos pasirinkimą lėmė siekis išryškinti individualumą, parodyti, kad asmuo nebijo išsiskirti pasitikėjimu savimi, suerzinti, provokuoti aplinkinių ir priešintis masinei madai, jis tampa lyg kontrastas tarp unifikuotos visuomenės.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Mados dizainas

  Agnė Charašauskaitė

  Prêt–à–porter moteriškų-vyriškų drabužių kolekcija „Virsmas / Alter“
  Darbo vadovė prof. dr. Jolanta Vazalinskienė
  Vilniaus dailės akademija
 • 15min.lt Publikos prizas
  Mados dizainas

  Viktorija Vainiutė

  Išlika
  Darbo vadovė – doc. B. Zdramytė, asistentas – B. Staškauskas
  Vilniaus dailės akademija
 • 15min.lt Publikos prizas
  Produkto dizainas

  Mantas Petkelis

  Velomobilis-amfibija „Rusnė“
  Darbo vadovas doc. Šarūnas Šlektavičius
  Vilniaus dailės akademija

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.