Viktorija Vainiutė

Išlika

Vilniaus dailės akademija
Darbo vadovė – doc. B. Zdramytė, asistentas – B. Staškauskas

Objektai „Išlika“ yra pagaminti iš žmogaus reliktų, kurie atsiskiria nuo kūno natūraliu būdu. Kolekcijos pavadinimas apibendrina nukirptus arba išslinkusius plaukus, pieninius dantis, seną, savaime pasišalinusią odą bei nukirptus nagus. Kūriniai inspiruoti XIX a. Viktorijos laikų bei šiuolaikinių menininkų reliktų panaudojimo juvelyrikoje. Ironiška, kad gyvūnų odoje, kailyje, raguose, dantyse randame grožį, tai net dažnai tampa prabangos simboliu, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje negalime įžvelgti žmogaus liekanų patrauklumo, dažnai susiduriame net su atgrasumo ar šlykštumo jausmu.

Julia Kristeva savo veikale „Siaubo galios“ pasidygėjimo savimi ir aplinka būseną vadina abjekcija, o abjektą apibūdina kaip substanciją ar reiškinį, kuris yra objekto dalis, intymiai su juo suaugęs, tačiau jam visiškai svetimas. Žvelgdami į šias medžiagas suvokiame, kad tai mūsų dalis, tačiau norime šį faktą atmesti dėl mūsų estetinio požiūrio. Savo objektais norėjau tarsi tapti veidrodžiu ir atspindėti fakto absurdą, kaip trumpas momentas, toks kaip pasišalinimas, radikaliai keičia mūsų suvokimą apie medžiagą.

„Išlika“ – objektai, norintys parodyti spragą mūsų mąstyme, kai šlykštumo jausmas yra pagrįstas emociniu, bet ne loginiu pagrindu. Savo kūriniu norėjau švelniai ir estetiškai prieiti prie žiūrovo ir pakuždėti: tai, kas yra truputį keista, gali būti kažkas labai pažįstama, tiesiog reikia pažvelgti iš kito stebėjimo kampo.

KITI NUGALĖTOJAI

 • Produkto dizainas

  Agota Rimšaitė

  Ipanema
  Darbo vadovas prof. dr. Vytautas Kibildis
  Vilniaus dailės akademija
 • 15min.lt Publikos prizas
  Komunikacijos dizainas

  Greta Janutytė

  Socialinis projektas-instaliacija „Pagalbos refleksas“
  Darbo vadovas doc. Robertas Jucaitis
  Vilniaus dailės akademija
 • Pagrindinis prizas
  Komunikacijos dizainas

  Milda Šiulytė

  Socialinės komunikacijos projektas „Mintys ir refleksijos Ease“
  Darbo vadovė prof. Aušra Lisauskienė
  Vilniaus dailės akademija

Mes naudojame slapukus. Slapukai reikalingi, kad svetainė galėtų tinkamai funkcionuoti. Nuo jų priklauso funkcinis svetainės veikimas ir išvaizda.